Blogsorozatunk utolsó részéből kiderül hogyan alakult az Egyesült Királyság, Írország és Oroszország iparágainak fizetési szokásai.
Korábbi “Európai statisztika” című bejegyzéseinket az alábbi linkeken érheti el:
1. rész – Belgium, Hollandia, Franciaország, Németország
2. rész – Spanyolország, Portugália, Törökország, Bulgária, Olaszország
3. rész – Magyarország, Szlovénia, Lengyelország, Csehország, Románia
4. rész – Finnország, Dánia, Litvánia
Egyesült Királyság
A makrogazdasági mutatók alapján az Egyesül Királyság gazdasága ismét túlteljesítette a nyugat-európai országokat, azáltal, hogy a reál GDP eredménye 2,3%-al növekedett és a munkanélküliségi ráta 5,3%-ra csökkent. 2016-ra azonban csak 2%-os növekedést prognosztizálnak, míg az euro zónában átlagosan 1,5%-ot. Nézőpontok szerint a lassulás főként a Brexitnek lesz köszönhető.
A mikrogazdaság, a makrogazdasággal szemben, némileg romló tendenciát mutat. 2014 – 2015-ben a pontos fizetések aránya tovább romlott, és ezzel már 27,3 %-a a cégeknek fizet csak határidőben. A régiókat tekintve a “Great Manchester”, “Greater London” és “West Midlands” területek cégeire jellemző a késedelmes fizetés.
Előre tekintve a lassú gazdasági növekedés, jelentős minimálbér emelkedéssel párosulva jövedelmezőségi problémákat okozhat, különösképpen a munkaigényes ágazatokban.
Fizetési késedelmek alakulása iparáganként

forrás: Bisnode

forrás: Bisnode
A legjobb fizetési morállal rendelkező iparágak

forrás: Bisnode
A leggyengébb fizetési morállal rendelkező iparágak

forrás: Bisnode
Írország
Az ír gazdaság a néhány éves stagnálást követően erőteljes ütemben növekedett 2015-ben, ezzel új értékesítési lehetőségeket teremtve. Az elmúlt évben a gazdaság profitált a kedvező külső környezeti változásokból, úgy, mint az euro zóna alacsony kamatlába, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok erős növekedése, az energia árak drasztikus csökkenése, egyetemben a fogyasztás és a beruházások növekedésével.
Az ország nagy potenciált rejt magában és jövedelmező lehetőségeket kínál külföldi cégeknek termékeik, szolgáltatásaik értékesítésére. A kedvező társasági adónak köszönhetően Írország exportja dinamikusan fejlődik. Azonban a növekvő kredit környezet ellenére a hitelezési feltételek szigorodnak. Sok nagyobb cég szenved, hogyan és miből fedezze eladósodottságát.
Mindezek eredményeként a nem fizetés kockázata tovább fog növekedni a közeljövőben.
2015-ben azon cégek aránya, akik határidőben egyenlítették ki számláikat szállítóik felé csupán 28,9% volt, ami 2,5%-al több a 2012-es évhez képest, viszont 8,6%-al kevesebb az európai átlagnál.
Fizetési késedelmek alakulása iparáganként

forrás: Bisnode

forrás: Bisnode
Oroszország
Alacsony olaj árak, a rubel gyengülése és a lassú világgazdasági növekedés az orosz gazdasági további romlásához vezetett. A cégek nagy része fenntartotta a relatív jó pénzügyi pozícióját az elmúlt évben. Ráadásul a névleges nyereség jelentősen magasabb volt 2014-hez képest. A rubel drasztikus leértékelődése növelte a helyi exportőrök keresetét.
Jó lehet a gazdaság fenntartotta jövedelmezőségét az összes fizetési szokások és fizetésképtelenségi adatok romlottak az elmúlt évben. A teljes fizetési morál átalakult a közelmúltban a kedvezőtlen gazdasági környezetnek köszönhetően.
Fizetési késedelmek alakulása iparáganként

forrás: Bisnode

forrás: Bisnode